O spolku FONS VIVUS - Živý pramen, z.s.

V roce 2012 získala obec Kuks do svého vlastnictví (na základě veřejné výzvy podle § 135 občanského zákoníku) torzo Mariánské kaple v lese za kukským hospitálem, které se nacházelo na pozemku sousední obce.

V témže roce vypracoval ing. Marek Pavlíček projekt, který vycházel z dobové fotografie ještě zachovalé kaple a následně došlo k jejímu zaměření.

V roce 2020 vydal OÚ Kuks kroniku obce sepsanou místním kronikářem panem Vladimírem Kučerou. Ten byl v písemném styku s potomkem donátora kaple, s panem Rudolfem Dittrichem žijícím v Bochumi v Německu. Oba si přáli a věřili, že se kapli podaří jednou opravit. Autor kroniky končí kapitolu o historii tzv. Dittrichovy kapličky větou: "Pokud by se to podařilo opravit, splnil by se můj další sen".

To byl impulz, proč se několik lidí z obcí Kuks a Heřmanice domluvilo, že by se po 8 letech kdy se nic nedělo, mohli pokusit zrealizovat záchranu toho, co z kaple ještě zbylo, zpřístupnit a upravit její okolí a celé místo probudit k životu.

obec Kuks

Informace o spolku

Spolek byl založen 8. 5. 2021

Sídlo spolku - Kuks 48, 54443 Kuks

Je zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové,
oddíl L, vložka 13801

U ČSOB - Poštovní spořitelny byl zřízen účet pod názvem FONS VIVUS-Živý pramen, z.s.
číslo účtu: 300897497 /0300

IČ 10995811

Ke stažení přihláška do spolku:

Náplň spolku

• obnovení lesní pramenné kapličky Panny Marie v Kuksu
  • záchrana a péče o drobné památky v barokní komponované krajině někdejšího panství hraběte Františka Antonína Šporka
  • návrat a údržba zanikajících pramenů
  • pořádání občanských brigád na pomoc krajině - jarní a podzimní úklid
  • pořádání občanských osvětových a kulturních akci spojených s historií místa
  • přispět svou činností k zachování kulturního dědictví a citlivé propagaci místa s využitím všech dostupných pramenů
  • zajišťování dotací a grantů na záchranu památek a osvětových akci
  • péče o veřejný prostor ve spolupráci s obcí.